Koolidele ring peale tehtud!

Reedel, 28. septembril, sai kõik koolid läbi sõidetud. Viisin kohale ürituse plakatid ja kuulasin, kuid ettevalmistused koolidel on läinud.

Esimene peatus- Lüganuse Kool. Koputasin direktori uksele ja seal Tõnu Lont oligi. Surusime kätt, vahetasime mõned sõnad ja andsin plakati üle.

Teine peatus- Maidla Noortekeskus. Avasin ukse ja ninna lõi magusat lõhna. Noortekeskuse pealik Gerri keetis parasjagu õunamoosi ja võttis plakati tänuga ukse pealt vastu.

Kolmas peatus- Maidla Kool. Direktor Meelike Abroi pakkus kohvi ja käskis jope maha võtta. Küsis täpselt busside järgi, et mis kell nad tulevad ja mis kell lapsed tagasi toovad. Ühe plakati võttis ka lasteaia jaoks.

Neljas peatus- Kiviõli Kunstide Kool. Kaarin Aamer ja Jaanus Põlder pakkusid taas kohvi, kuid 2 tassi pea järjest on liig, mis liig. Imetlesin nede ilusat uue põrandaga aulat ja pidasime plaani, kuidas erinevad muusikud rahvamaja saali asetada- meiega oli liitunud just ka helitehnik.

Viies peatus- Kiviõli 1. Keskkool- direktorit polnud majas, kuid plakati viisin kantseleisse. Õpetajaid- Kaja Toikkat ja Pille Kekkit ei hakanud tundide ajal maja pealt taga otsima.

Kuues peatus- Sond Kool. Seal oli väga vastutulelik töötaja, kes uuris, et mida vaja, kellega tahan rääkida ja ütles, et pole hullu, kui õpetaja paariks minutiks tunnist ära kutsuda- nii ma siis klassiukse taga Merike Polliga juttu ajasingi ja plakati talle üles andsin.

Seitsmes peatus- Lüganuse Talupood. Kuna talupood valmistab maitsva pudru, millega alates 15:30-st koolilapsi toidame, siis on loogiline, et plakat ka just nende poes üleval ripub. Lõpuks on kauplus oluline kooskäimise koht, kust saab infot kohalike ürituste kohta.

Kaheksas peatus- Sigwari Varja pood. Hea sõbra Ivi Jägeri juurde saab igal möödasõiduhetkel põigatud. Seekord viisin talle ka plakati. Paljud piirkonna inimesed käivad seal lihakraami ostmas.

Esimesed koolid on kirjas!

Rõõm teatada, et esimesed koolid on end üles andnud- Maidla kooli ja lasteaia direktor Meelike Abroi saatis teele rõõmsa uudise, et me veel täpselt ei tea, millega meie lapsed esinevad, kuid küll me kohe välja mõtleme, koolifolgil osaleme me kindlasti!

Ja Kiviõli 1. Keskkooli õpetaja Kaja Toikka andis teada, et nad lavastavas 12. klassiga 19. sajandi pulma koos regilauludega- no mis saaks veel toredam olla!

Kutse on saadetud ka Lüganuse Keskkoolile ja Sonda Koolile, ootame vastust!

Koolifolk toimub taas- 03.10.18

Hurraa, hurraa! Lüganuse Koolifolk toimub taas ja seda kolmapäevasel päeval 03. oktoobril 2018. Seekord on pärimuspeo asukohaks Lüganuse Rahvamaja!

Selleks, et teile meenuks, kui lahe pidu meil eelmise aasta oli, vaadake videot!

2018 koolifolgi I mõttetalg

Pool aastat on möödas  I Koolifolgist (28.09.17) ja olin ka ise ära unustanud, kui tored peo me kamba peale korraldasime. Seda aitas meenutada seesama video siin ülal. Vaata Sina ka!

12. aprillil 2018 pressisin end külla Kiviõli Kunstide Kooli- seadsime end Kaarin Aameri ja Jaanus Põldrega kenasti õpetajate toas sisse.

Teemaks II Koolifolk ja sellega seonduv. Koolifolgi esimene osa sisaldab erinevate Lüganuse koolide laste pärimushõngulisi esinemisi ja teine siis KKK vilistlaste simmanit.

Eks idee järgi on päeva I osa poole tähtsam, kuid simmanil ülesastuvad muusikud on oma töös üle Eesti kuulsust kogunud ja omavad väga tihedat esinemisgraafikut.

Seetõttu oligi kõige tähtsam leida see kuupäev, mis kõigile sobiks:

  • Jäime pidama 3. oktoobri peal, mis on kolmapäevane päev!

Kuna sel korral läheme suuresti mööda sissetallatud rada, võttes lisaks arvesse ka eelmise korra kogumuse, siis seda libedamalt sel aastal läheb!

Olge sügise poole taas lainel!

Kokkuvõte pärimuspeost

Maidlas sai toimuma Eesti esimene Koolifolk

28. septembril toimus Maidla mõisa aida katuse all Lüganuse piirkonna koolinoorte pärimuspidu, kus ühe katuse all esinesid nii lasteaialapsed, põhikooli noored kui ka kunstidekooli õpilased. Osalesid Maidla Kool, Lüganuse Keskkool ja Kiviõli Kunstide Kool.

Kuna Lüganuse on muinavallana pärimuse poolest üks rikas kant ja krahvide, kuradite ja kodukäijate raamatusse on suur osa neist ka kokku kogutud, siis polnudki keeruline arvata, et Maidla lasteaialaste meeleolukale pillimängule ja laulule järgnevad Lüganuse noorte poolt mõned humoorikad, kuid õpetlikud lavastused nimetatud raamatust.

Järgnenud töötubade blokis jagunesid õpilased lausa neljaks: II korrusel loodi Kaja eestvedamisel regilaulu, all aga õpiti Virumaa Pärimuse Sõprade MTÜ eestvedaja Marise juhendamisel pärimustantsu, kamina juures meisterdati koos Merjega miklipäeva vaimus nahast sokukesi ja kunstidekoolist Caspar oli toonud oma fotograafiatunni otse sündmuskohale, püüdes kaadrisse kõike seda meeleolukat, mis nimetatud tegevused pakkusid.

Kokku osales 88 koolilast- selle numbri üle võib küll ainult rõõmu tunda, sest suurem osa neist käisid püüne pealt läbi. Siinkohal soovin üles nimetada kõiki õpetajaid, kes lapsi õpetasid ja kes kaasa lõid selle suurepärase peo ettevalmistamisel: Andra Käärt, Caspar Sild, Jaanus Põlder, Kaarin Aamer, Kaja Toikka, Maris Toomel, Meelike Abroi, Merje Niit, Pille Kekki, Piret Kallin, Riina Kohver, Tõnu Lont, Velve Mäetaga-Filimonov.

Peo teises osas sai värskelt loodud regilauluga hoo sisse simman, kus esinesid Kiviõli Kunstide Kooli kasvandikud- Villu Talsi, Kulno Malva, Tiit Pärtna, Sten Aamer ning Jaanus Põlder ja Kaarin Aamer koos tänaste muusikaõpilastega. Töötoas õpetatud pärimustantsu sammud võeti kohe kasutusse ja tantsuplats ei jäänud selle kahe tunni jooksul kordagi tühjaks. Tantsisid suured ja tantsisid väiksed. Simmanile ostis pileti 69 inimest, lisaks said tasuta pidusteda päeva esimeses pooles osalenud kooliõpilased ja õpetajad.

Õhtu lõppes tuleskulptuuriga, kus Villu Talsi süütas tulekirja: KOOLIFOLK. Suur tänu kõigile ja kohtume järgmisel aastal jälle!

Esimeste kohtumiste kokkuvõte

Esimesed kohtumised toredate väikeste omanäoliste koolidega tehtud, saadud hulgaliselt uusi toredaid kontakte (tahes tahtmata mõtlen, kuhu see suur tsentraliseerimine küll viib?).

Nüüd on kõik see kirja pandud ka Canvanizerisse, kel rohkem huvi, see vaadaku järgi!

Canvanizeris asuv tabel on hetkel kena värviline, et erinevaid teemasid oleks lihtne lugeda. sedamööda, kuidas mingid tegevused saavad lukku, muutuvad need aga kevadiselt rohelisteks.

 

Kohtumine Maidla koolis

Kohalike koolide sügisene pärimuspidu sai täna veel tuult tiibadesse, “igas paigas käisin sees, koolifolk on võidumees”

Eelmisel neljapäeval oli kohtumine Maidla Koolis, täna taas Maidlas (sealt on pärit ka foto), lisaks Kiviõli Kunstide Koolis, Kiviõli I Keskkoolis ja Lüganuse Keskkoolis. Kuulsin palju huvitavat ja nägin palju südamega tehtud tööd!

Tänan kõiki õpetajaid, kes oma varasalve paotasid ja oma parimad palad on valmis keskpõrandale kokku tooma, et vaid meie ühine folgipidu mihklipäeva paiku igati asja ette läheks!

Kaadri taha jäid Andra Käärt, Kaarin Aamer, Jaanus Põlder, Heidi Uustalu, Riina Kohver, Piret Kallin, Maarika Uudeküll ja Tõnu Lont.

1. kohtumine Lüganuse Keskkoolis

Koolid keskpõrandal koos!

Täna, 12. jaanuaril, rihtisime esimese KOOLIFOLGI alustala Lüganuse Keskkoolis paika.

  • Osalesid:
    Kaarin Aamer Kiviõli Kunstide Koolist
  • Meelike Abroi Maidla Koolist
  • Võõrustas Tõnu Lont Lüganuse Keskkoolist.
  • Terje Rattur koondas info kokku, kuidas ja mil viisil edasi minna.

Tundub juba eos, et tuleb eriti etno kooliõpilaste folk!